Jak fotografować niemowlaki i małe dzieci?

Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki na rynku fotograficznym, to z pewnością zauważyłeś, że jego zdecydowanie większa część opiera się na próbie odpowiedzenia na pytanie: „Jak fotografować niemowlaki i małe dzieci?”. Temat ten, jest o tyle trudnym dla fotografa, szczególnie początkującego, że modele są niezwykle wymagający. Dziecku trudno jest wytłumaczyć z jakiego powodu ma spojrzeć w danym kierunku, a także duże wyzwanie stanowi fakt utrzymania go przez dłuższą chwilę w jednej pozycji. Odpowiedź na zadane pytanie nie jest więc prosta, ale istnieje kilka trików, które umożliwiają wykonanie pięknych zdjęć.

Na przykład, jeśli występujemy w roli fotografa na chrzcinach, to przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w jasny, stało ogniskowy obiektyw. Najlepsze na taką okazję są obiektywy 50 mm lub 35 mm. Jeśli obiektywy są jasne, toruje nam to niejako drogę do wykonania pięknych zdjęć w kościele. Pozostaje jedynie prawidłowe ułożenie trójkąta ekspozycji i można rozpocząć swoją przygodę z aparatem.

Dzieci fotografuje się z frontu, albo z góry. Robienie zdjęć niemowlakom oraz małym dzieciom z „żabiej” perspektywy sprawia, że nie wychodzą one na nich korzystnie, co może skutkować niezadowoleniem ich rodziców. Należy pamiętać, że fotografa wynajmuje się na okazje, które zwykle nie są możliwe do powtórzenia. Mowa tutaj o chrzcinach, pierwszych urodzinach czy też innych podobnych wydarzeniach, które zasługują na bycie uwiecznionymi.
Podczas robienia zdjęć dzieciom, które zwykle są dość mocno pobudzone, warto rozważyć opcję robienia zdjęć, którą wiele aparatów ma opisaną jako „sport”. Chodzi o to, aby ISO było ustawione na stosunkowo wysokim poziomie, a przesłona była nieco mocniej przymknięta. Zdjęcia wówczas rozmazują się o wiele mniej, a więc istnieje szansa na wykonanie fotografii, na których ostrość zostanie zebrana na obliczu naszego modela.

Istotną kwestią jest także fakt, że podczas wykonywania portretów, koniecznie należy ostrzyć nasze zdjęcia na oczy. Nawet jeśli usta czy nos rozstaną z lekka rozmazane, to nie zaszkodzi to całokształtowi wyglądu zdjęcia. Pod warunkiem, że cała ostrość zostanie skupiona na jego oczach. Tutaj, podczas fotografowania dzieciaków, warto posłużyć się możliwością skorzystania z autofokusu. Dzięki niemu, będziemy dokładnie widzieć, gdzie nasz aparat złapał ostrość.

Należy także pamiętać, że sesja zdjęciowa musi być dla dziecka rodzajem zabawy. W przeciwnym razie nie uda nam się uchwycić jego śmiechu i uśmiechu. Musimy zatem spełniać rolę animatora, zachęcać do zabawy i starać się zaciekawić naszego modela. Krokiem w dobrym kierunku wydaje się być podarowanie mu drobnego upominku. Takie działanie wzbudzi zaufanie dziecka wobec fotografującego, a to za skutkuje zapewne całą gamą emocji, które pięknie zaprezentują się na wykonanych przez nam zdjęciach. Sesja fotograficzna musi bawić, inaczej nie ma zbyt wielkich szans na powodzenie. Mamy nadzieje, że garść tych podstawowych porad sprawi, że będziesz nieco bardziej zorientowany podczas wykonywania zdjęć.

Artykuł napisany we współpracy z Danielem Politowskim – fotograf na chrzciny Warszawa.

Szukasz fotografa na ślub? Zobacz: fotografia ślubna w plenerze Warszawa.

Inne z Bloga

Gdzie zorganizować sesję ślubną?

Doskonałą pamiątką ze ślubu są fotoreportaże ślubne. {...}

Gdzie często organizowane są wesela

Dzień wesela to jeden z najważniejszych dni w życiu {...}

Wszystko co powinieneś wiedzieć o sesji ślubnej

Zdjęcia z sesji ślubnej to nie tylko klasyczne {...}

Portrety

Planujecie robić portrety ? Jeśli chcecie je robić {...}

Komentarze

Czytaj komentarze

Napisz odpowiedź

1 + 8 =