Jak robić zdjęcia nocą?

Zdjęcia nocne są zazwyczaj bardzo atrakcyjne i pokazują świat z innej perspektywy. Nie są niestety łatwe w wykonaniu. Co trzeba wiedzieć, żeby zrobić dobre zdjęcie nocne.

  1. Odpowiedni sprzęt – nie da się wykonać dobrego nocnego zdjęcia telefonem. Trzeba zainwestować przynajmniej w kompaktowy aparat fotograficzny.
  2. Czułość matrycy (ISO) – im większe ISO, tym potrzeba mniej czasu na naświetlenie fotografii, co wiąże się z mniejszym ryzykiem poruszenia zdjęcia. Niestety należy znaleźć odpowiedni balans pomiędzy współczynnikiem ISO, a czasem naświetlania, ze względu na to, że im wyższy wskaźnik ISO, tym większe szumy na zdjęciu. W nowoczesnych aparatach jest na szczęście dużo lepiej i bez większych oporów można ustawić ISO w okolicach 1000.
  3. Przysłona – przysłona wpuszcza do aparatu światło. Przy zdjęciach nocnych potrzeba go jak najwięcej, warto więc ustawić przysłonę na jak najmniejszą wartość. Dzięki temu można nieco zmniejszyć szumy wywołane dużym ustawieniem czułości matrycy.
  4. Czas naświetlania – długi czas naświetlania sprawia, że zdjęcia są rozmyte, ruszone. Przy robieniu zdjęć z ręki maksimum to ok. 1/30 sekundy. Robiąc zdjęcia ze statywu nie musimy się tym przejmować, należy tylko pamiętać, że robiąc zdjęcia ruchomym obiektom, uzyskamy efekt przemieszczenia się danego ciała na fotografii, co nie zawsze może być pożądaną rzeczą.
  5. Balans bieli – jedna z najgorszych do ustawienia rzeczy. Może być regulowany w trakcie obróbki zdjęć, jednak warto wprowadzić odpowiednie ustawienia już w trakcie fotografowania, by później ułatwić sobie pracę. W skrócie chodzi o to, że światło np. żarówki jest zupełnie inne niż to ze słońca i aparat musi sobie z tym poradzić, w efekcie czego zdjęcia mogą wyglądać na nieco żółte lub różowe.
  6. Triki – w trakcie fotografowania warto zapamiętać kilka trików:
  • zdjęcia robione wieczorem wyglądają jak nocne, a dzięki większej ilości światła są dużo prostsze do wykonania.
  • w trakcie naświetlania zdjęć pod żadnym pozorem nie wolno poruszać aparatem.
  • jeśli nie mamy pod ręką statywu, warto znaleźć jakiś kamień, płot, ławkę, na których będzie można położyć aparat by się nie poruszał.

Inne z Bloga

Gdzie zorganizować sesję ślubną?

Doskonałą pamiątką ze ślubu są fotoreportaże ślubne. {...}

Gdzie często organizowane są wesela

Dzień wesela to jeden z najważniejszych dni w życiu {...}

Wszystko co powinieneś wiedzieć o sesji ślubnej

Zdjęcia z sesji ślubnej to nie tylko klasyczne {...}

Jak fotografować niemowlaki i małe dzieci?

Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki na rynku {...}

Komentarze

Czytaj komentarze

Napisz odpowiedź

2 + siedem =