Obróbka zdjęć – podstawowe zasady

Obróbkę zdjęć należy rozpocząć od pozbycia się przebarwień, które najczęściej charakteryzują się przewagą jednej z barw. Spowodowane jest to niepoprawnym oświetleniem, które może zdarzyć się nawet najlepszemu fotografowi robiącemu zdjęcia najlepszym sprzętem. Pozbycie się tego problemu jest jednak dość prostym rozwiązaniem. Należy określić dominantę barwną a następnie odwrócić ją. Następnie musimy odwrócić ten efekt. Uzyskujemy barwę przeciwną do tej, która ma przewagę w zdjęciu. Na koniec trzeba zmienić poziom jej krycia na kolor i zmniejszyć widoczność aż osiągniemy satysfakcjonujący nas efekt.

Podczas obrabiania naszych fotografii musimy pamiętać aby nie przesadzić podczas ustalania kontrastu. To bardzo ważne ponieważ ustawienie niewłaściwego poziomu może zepsuć efekt nawet zrobionego idealnie technicznie zdjęcie. Należy odpowiednio dobrać kontrast pod styl fotografii oraz pod to co się na niej znajduje. Owszem czasami temat fotografii wymaga aby po obróbce bił z niej ostry kontrast jednak nie w każdej sytuacji. Żywe kolory nie zawsze wzbudzają oczekiwane emocje, a nie które zdjęcia takie jak na przykład zwierząt aż proszą się o naturalność. Nie można jednak popadać w skrajność. Każde zdjęcie wymaga aby popracować podczas obróbki w tym kierunku jednak zawsze trzeba znaleźć złoty środek aby nasza fotografia budziła zachwyt w odbiorcach,a nie odrazę.

Warto pamiętać aby podczas usuwania różnych rzeczy z kadru podczas obróbki zdjęcia zachować zdrowy rozsądek. Często podczas tworzenia jakieś sytuacji którą chcemy uwiecznić na zdjęciu możemy uchwycić tak piękny moment, że zdjęcie nabierze większego uroku niż ten który chmielimy osiągnąć po obróbce.

Kolejnym punktem który powinien się znaleźć w abecadle zatytułowanym „Obróbka zdjęć – podstawowe zasady” jest dopilnowanie aby kolory były zgodne z rzeczywistością. Oczywiście czasami warto je delikatnie „udoskonalić”, szczególnie na przykład liści drzew jesienią czy kwiatów.

Kierując się tymi podstawowymi zasadami możemy być pewni że nikt nie nazwie naszego zdjęcie kiczem a nie jednego na pewno zafascynuje nasz twórczość.

Inne z Bloga

Gdzie zorganizować sesję ślubną?

Doskonałą pamiątką ze ślubu są fotoreportaże ślubne. {...}

Gdzie często organizowane są wesela

Dzień wesela to jeden z najważniejszych dni w życiu {...}

Wszystko co powinieneś wiedzieć o sesji ślubnej

Zdjęcia z sesji ślubnej to nie tylko klasyczne {...}

Jak fotografować niemowlaki i małe dzieci?

Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki na rynku {...}

Komentarze

Czytaj komentarze

Napisz odpowiedź

13 − jeden =