Wybór statywu do aparatu

Na rynku znajdziemy mnóstwo ofert statywów do aparatu. Jedyne co musimy to mieć odpowiedni budżet oraz podstawową wiedzę, dzięki której dobierzemy odpowiedni dla naszych potrzeb statyw.

Zależnie od rodzaju aparatu i zdjęć, które chcemy wykonywać powinniśmy wybrać odpowiedni typ statywu. Do wyboru mamy m.in.:

  • Statyw stołowy – małe i poręczne. Przeznaczone głównie do aparatów kompaktowych. Idealne do okazyjnych, mało wymagających zdjęć.
  • Statyw lekki – dla ludzi którzy wychodzą z aparatem w plener. Są lekkie, nadają się do każdego typu aparatu. Niestety ich minusem jest cena.
  • Statyw standardowy – duże, ciężkie, trwałe,w miarę tanie, najbardziej uniwersalne.
  • Statyw studyjny – najcięższe i najdroższe ale najbardziej stabilne. Ze względu na ciężar (nawet 100kg) nadają się tylko do fotografowania w studiu.
  • Monopod – posiadają jedną nogę składającą się z kilku części. Są małe, lekkie i bardzo wygodne w transporcie. Dodatkowo bardzo tanie. Niestety są najmniej stabilne ze wszystkich wymienionych wyżej typów i wymagają stałego przytrzymywania.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy dokładnie zwrócić uwagę na:

  • wysokość – ważne, żeby złożony statyw był jak najmniejszy, maksymalna wysokość (powinna być nieco większa od nas) i minimalna wysokość, która przydaje się do robienia zdjęć z niskiej perspektywy
  • udźwig – czyli maksymalne obciążenie statywu. Należy sprawdzić, czy rozłożony statyw utrzyma nasz aparat i obiektyw
  • waga – im cięższy statyw, tym bardziej stabilny, lecz gorzej go transportować. Z tego powodu najlepsze są statywy z włókien węglowych
  • nogi i stopki – należy zwrócić uwagę na ile części podzielone są nogi (optymalnie trzy) i jak są zakończone. Dobrze jest gdy mają wysuwane kolce i gumowe końcówki
  • głowica – powinna być dość ciężka, wykonana z mocnych i trwałych materiałów. Powinna być zaopatrzona w blokadę położenia i zatrzask szybkozłączki. Najczęściej spotykane są dwa rodzaje głowic: kulowa, pozwalająca na szybkie zmienianie położenia aparatu i trzykierunkowa, która jest nieco wolniejsza, ale precyzyjniejsza.

Inne z Bloga

Gdzie zorganizować sesję ślubną?

Doskonałą pamiątką ze ślubu są fotoreportaże ślubne. {...}

Gdzie często organizowane są wesela

Dzień wesela to jeden z najważniejszych dni w życiu {...}

Wszystko co powinieneś wiedzieć o sesji ślubnej

Zdjęcia z sesji ślubnej to nie tylko klasyczne {...}

Jak fotografować niemowlaki i małe dzieci?

Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki na rynku {...}

Komentarze

Czytaj komentarze

Napisz odpowiedź

8 − 6 =